پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - توقف بهره برداری در سطح 250هزار هکتار از جنگل های گیلان
آخرین اخبار
پیگیری فرم ها
کد رهگیری
آمار بازدید
بازدید روز : 1217
بازدید کل : 791633
آخرین بروزرسانی:
24 شهريور 1397 9:21
بازدید : 229 29 تير 1397 11:35 شماره :50783

توقف بهره برداری در سطح 250هزار هکتار از جنگل های گیلان

 

اجرای طرح زراعت چوب در سطح 17 هزار هکتار از عرصه های جنگلی استان

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان، در زمینه عملکرد این اداره کل در اجرای طرح تنفس بهره برداری از جنگل، خاط نشان کرد: این طرح در سه سطح شامل توقف بهره برداری، زراعت چوب و حفاظت از جنگل پیگیری می گردد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان، دکتر محسن یوسف پور که در گفتگو با خبرنگار محلی هفته نامه ندای کشاورز سخن می گفت، اظهار کرد: طرح های خیلی خوبی در زمینه زارعت چوب در شهرستان های مختلف از جمله صومعه سرا، تالش و لنگرود تهیه کرده ایم .

وی ادامه داد: در زمینه مزایده طرح زراعت چوب صنوبر، با قوانین دست و پاگیری روبرو هستیم که در صدد تغییرات دستورالعمل های مربوطه هستیم، تا بتوانیم زراعت چوب را در اختیار مردم در راستای رونق تولید و اشتغالزایی جامعه قرار دهیم.

محسن یوسف پور: از توقف بهره برداری از جنگل در سطح بسیار قابل توجه 240 تا 250 هزار هکتار خبر داد و افزود: قرارداد اجرای طرح زراعت چوب در سطح 4 هزار و 500 هکتار با شرکت شفارود، منعقد گردید.

این مقام مسئول با اشاره به دستور اجرای طرح تنفس جنگل داری دولت در سال 96 و روند کاهشی اجرای طرح های جنگل داری استان گیلان در دهه 90 افزود: برداشت چوب از 230 هزار متر مکعب در سطح 238 هزار هکتار از عرصه طرح های جنگل داری استان در دهه 80 به 25 هزار متر مکعب در سطح 123 هزار هکتار در دوره بهره برداری سال 96-95کاهش یافت. در سال 96 دولت مکلف شد که در راستای طرح تنفس، بهره برداری از جنگل و بهره برداری صنعتی را تعطیل نماید. این طرح در استان گیلان به عنوان استان پایلوت، از تاریخ 31 فروردین سال 96 کاملا" به اجرا در آمد. 

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان، با اشاره به اجرا طرح حفاظت از جنگل در سطح 206 هزار هکتار از جنگل های استان یادآور شد: 90 هزار هکتار از مجموع 206 هزار هکتار عرصه تحت پوشش طرح های حفاظتی ما، طی قراردادی توسط بخش خصوصی و 116 هزار هکتار مابقی نیز توسط شرکت شفارود، در حال اجراست.

یوسف پور : ابراز امیدواری کرد با تأمین اعتبارات، کل 564 هزار هکتار از جنگل های استان، زیر پوشش طرح های حفاظتی جنگل قرار گیرد.

وی با اشاره به عملکرد اداره کل استان گیلان در خصوص اجرای طرح زراعت چوب،ادامه داد: دولت به موازات طرح توقف بهره برداری و تنفس جنگل، طرح زراعت صنوبر را به عنوان طرح جایگزین با توجه به نیاز چوبی صنایع پیش بینی کرد. در این راستا حدود 17 هزار هکتار عرصه زراعت چوب که قسمت عمده اش غیر فعال بود، اجرایی گردید،که از این میزان 4 هزار و 500 هکتار را مجددا" در اواخر سال 96 قرارداد بستیم و مکلف هستیم علاوه بر زارعت چوب در سطح 17 هزار هکتار، سالانه یکهزار هکتار افزایش زراعت چوب داشته باشیم. در این راستا،766 هکتار از تعهد سال 96 محقق شده و حدود 300 هکتار هم باقیمانده است. 

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان پیش بینی کرد، در سال جاری عملکرد استان در زمینه افزایش سالانه هزار هکتار زراعت چوب، فراتر از تعهدات این اداره کل محقق شود.

وی با اشاره به اجرای صنوبر کاری در سطح 50 تا 60 هزار هکتار توسط مردم افزود: در راستای توسعه صنوبر کاری توسط بخش خصوصی، تعاملات خوبی با بانک کشاورزی در حال انجام است، تا انشاا... بتوانیم با سیاست های تشویقی و پرداخت تسهیلات بانکی و تأمین نهال رایگان و ... زراعت چوب را در استان به عنوان طرح جایگزین توقف بهره برداری از جنگل، توسعه دهیم.

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
اوقات شرعی
آب و هوا
The remote name could not be resolved: 'weather.yahooapis.com'

پیشخوان روزنامه ها