آخرین اخبار
سامانه استعلامات منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری راه اندازی و روند اجرایی آن به دفاتر پیشخوان دولت واگذار گردید.
سامانه استعلامات منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری در راستای تکریم ارباب رجوع و تسریع در اقدامات اجرایی صدور گواهی و پاسخ استعلامات به دفاتر پیشخوان دولت واگذار شد.
تجدید میثاق کارکنان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با شهدای گمنام
به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس برنامه پیاده روی کارکنان اداره کل منابع طبیعی استان برگزار شد.
ارائه 13هزار میلیارد ریال تسهیلات به بهره برداران کشاورزی و منابع طبیعی کشور
مدیرعامل و رئیس هیات مدیره صندوق حمایت از سرمایه گذاری بخش کشاورزی گفت:105 صندوق زیر نظر این مجموعه در کشور فعال است که 13هزار میلیارد ریال اعتبار تسهیلات قرض الحسنه را در اختیار بهره برداران کشاورزی و منابع طبیعی قرار می دهد.
کشت گياهان داروريي راه حلي براي حفظ و توسعه گونه هاي جنگلي
کشت گياهان دارويي در راستاي درآمدزايي و اشتغال مردم و همچنين حفظ و توسعه گونه‌هاي جنگلي و مراتع گام بسيار مفيد بوده و اين سازمان با در اختيار گذاشتن بذر ونهال گياهان دارويي به احياي جنگل‌ها و مراتع توسط مردم محلي کمک مي‌کند.
منابع طبیعی تاوان قصور سایر بخش‌ها را پرداخت می‌کند/ فاز دوم جایکا در چهارمحال و بختیاری اجرا می‌شود
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری انسان را عنصر اصلی در حفظ منابع طبیعی دانست و گفت: متاسفانه کم‌توجهی سایر بخش‌ها در حوضه آبخیز سبب شده تاوان قصورات آن‌ها را منابع طبیعی پرداخت کند.
چهارمحال و بختیاری استان مبنا در اجرای فاز دوم پروژه جایکا
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: در فاز دوم اجرای پروژه جایکا شش استان حوزه آبخیز کارون انتخاب شده‌اند که چهارمحال و بختیاری به عنوان استان مبنا و هدف قرار گرفته است.
۳۸هزار نفر در چهارمحال و بختیاری بهره بردار جنگل هستند
مدیرکل منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری گفت: ۳۸هزار نفر در چهارمحال و بختیاری از جنگل بهره برداری می کنند.
چهارمحال و بختیاری؛ استان هدف در اجرای فاز دوم پروژه جایکا
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: در فاز دوم اجرای پروژه جایکا شش استان حوزه آبخیز کارون انتخاب شده‌اند که چهارمحال و بختیاری به عنوان استان مبنا و هدف قرار گرفته است.
اجرای مرحله دوم طرح بین المللی جایکا در حوزه کارون بزرگ
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با اشاره به امضای مرحله دوم طرح بین المللی مدیریت مشارکتی جنگل و مرتع (جایکا) گفت: این طرح با محوریت این استان در پنج استان حوزه کارون بزرگ وارد مرحله اجرایی می شود.
احیای مراتع و جنگل‌ها با مشارکت مردم /صنعت گیاهان دارویی یک منبع درآمدزا برای کشور است
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: طبیعتا اگر تمامی دستگاه‌ها سیاست‌های اجرایی را به سمت توسعه پایدار هدایت کنند، شعار مشارکت مردمی محقق می‌شود.
پيشخوان روزنامه ها
ثبت نظرات
سايت حاضر را چگونه مي بينيد؟
آمار بازديد
بازدید روز : 1230
بازدید کل : 742534
آخرین بروزرسانی:
12 مهر 1396 12:35
مزایده ها و مناقصات
بازدید : 123 31 مرداد 1396 14:12 شماره :52110
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری مطرح کرد
احیای مراتع و جنگل‌ها با مشارکت مردم /صنعت گیاهان دارویی یک منبع درآمدزا برای کشور است
 به گزارش خبرگزاری فارس از شهرکرد علی محمدی‌مقدم صبح امروز در نشست خبری در جمع اصحاب رسانه با اشاره به فعالیت‌های انجام شده اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: حفظ و احیای مراتع، جلوگیری از فرسایش خاک، توسعه جنگل‌ها، جلوگیری از تخریب جنگل‌ها و مراتع از مهم‌ترین اولویت‌های این اداره است و ما برای تحقق این امر نیازمند مشارکت مردم هستیم.

وی ادامه داد: مدیریت جامع حوضه‌های آبخیز با مشارکت مردم، تأسیس صندوق حمایت از توسعه منابع‌طبیعی  و جلب مشارکت مردم در مباحث مدیریت منابع‌طبیعی از مهم‌ترین برنامه‌های پیش رو در اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری است.

توسعه، افزایش جمعیت و شرایط اقلیمی از مهم‌ترین عوامل تخریب جنگل‌ها و مراتع است

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری توسعه، افزایش جمعیت و شرایط اقلیمی را از مهم‌ترین عوامل تخریب جنگل‌ها و مراتع عنوان و خاطرنشان کرد: تخریب منابع‌طبیعی در زیر چرخ‌های توسعه یک امر طبیعی است و ما برای احیای منابع‌طبیعی نیازمند مشارکت مردم در عرصه‌های حفاظت منابع‌طبیعی هستیم.

قصور برخی ارگان‌ها در بخش‌های حوضه آبخیز باعث آسیب به منابع‌طبیعی شده است

محمدی مقدم با بیان اینکه کم‌توجهی و قصور سایر ارگان‌ها در بخش‌های حوضه آبخیز باعث آسیب به منابع‌طبیعی شده است، اضافه کرد: در صورتی که ارگان‌های مرتبط به مسئله سوخت، آب و اشتغال مردم مناطق روستایی و عشایری فکر نکنند، این موضوع باعث می‌شود مردم آن مناطق برای امرار معاش، تهیه سوخت مورد نیاز و غذای دام خود به مراتع و جنگل‌ها آسیب برسانند.

وی با اشاره به اینکه مشارکت مردم و انسجام سازمانی در دستورکار اداره‌کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری قرار گرفته است، افزود: طبیعتا اگر تمامی دستگاه‌ها سیاست‌های اجرایی را به سمت توسعه پایدار هدایت کنند، شعار مشارکت مردمی محقق می‌شود که البته در این راه نیز گام‌های مؤثری برداشته شده است.

با کاهش آب‌های زیرزمینی امنیت غذایی در بحث کشاورزی به خطر افتاده است

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه در استان در مناطق روستایی و سخت‌گذر حدود 38 هزار بهره‌بردار از منابع‌طبیعی داریم، اضافه کرد: با توجه به شرایط خشکسالی که در 9 سال اخیر استان به وجود آمده است و کاهش آب‌های زیرزمینی امنیت غذایی در بحث کشاورزی به خطر افتاده است و ما برای حل این مشکل و اشتغال مردم مناطق روستایی و سخت‌گذر نیازمند جلب مشارکت مردم در راستای احیای منابع‌طبیعی، حفظ و توسعه گونه‌های جنگلی هستیم.

محمدی‌مقدم با تأکید بر اینکه کشت گونه‌های گیاهی به رشد و توسعه منابع‌طبیعی و ایجاد اشتغال کمک می‌کند، تصریح کرد: ما با تشویق مردم محلی برای کشت گیاهان دارویی در راستای درآمدزایی و اشتغال مردم و همچنین حفظ و توسعه گونه‌های جنگلی و مراتع گام برمی‌داریم و همچنین اداره‌کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با در اختیار گذاشتن بذر گیاهان دارویی و نهال نیز به احیای جنگل‌ها و مراتع توسط مردم محلی کمک می‌کند.

استقبال گسترده مردم مناطق روستایی و عشایری از طرح جایکا

وی از استقبال گسترده مردم مناطق روستایی و عشایری از طرح جایکا در استان خبر داد و افزود: این طرح در راستای حفظ منابع‌طبیعی و با هدف اشتغال‌زایی برای اولین‌بار در کشور توسط کشور ژاپن در منطقه بازفت چهارمحال و بختیاری از سال 90 اجرایی شد و در این طرح ما اراضی ملی را در اختیار مردم منطقه قرار دادیم، تا از این طریق و با کمک مشارکت مردم بتوانیم گونه‌هایی گیاهی که در حال انقراض بودند و همچنین مراتع و جنگل‌هایی که تخریب شده بود را احیا کنیم.

صنعت گیاهان دارویی یک منبع درآمدزا و ارزآور برای کشور است

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه صنعت گیاهان دارویی یک منبع درآمدزا و ارزآور برای کشور است، گفت: طبق آمار جهانی فائو درآمد گیاهان داروئی در جهان 100 میلیارد دلار است و ما در کشور و استان پتانسیل بسیار بالایی در این زمینه داریم و تمامی ارگان‌ها باید تلاش کنند تا این امر به بهترین نحو محقق شود.

 خرید حدود 4 تن بذر کلوس توسط اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری از مردم سرآقا سید

محمدی‌مقدم ادامه داد: در سال گذشته حدود 4 تن بذر کلوس توسط اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری از مردم منطقه سرآقاسید خریداری شد و مردم منطقه از این گونه گیاهی حفاظت می‌کنند که این امر نشان‌دهنده مشارکت بالای مردم در حفظ و حراست از منابع‌طبیعی است.

وی اضافه کرد: در سال گذشته حدود 2 هزار هکتار از اراضی داخلی در استان را زیر کشت گیاهان دارویی بردیم و همچنین کاشت گل‌محمدی برای حفظ آب، خاک و اشتغال در برنامه ششم توسعه در دستور این اداره کار قرار دارد.

تشکیل صندوق حمایت از منابع‌طبیعی در چهارمحال و بختیاری

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری از تشکیل صندوق حمایت از منابع‌طبیعی توسط اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خبر داد و تصریح کرد: سرمایه اولیه این صندوق با مشارکت 51 درصدی مردم و مشارکت 49 درصدی دولت تأمین شده است و هدف از تشکیل این صندوق حفظ و بهره‌برداری بهینه از عرصه‌های منابع‌طبیعی است.

محمدی مقدم از نقش مردم چهارمحال و بختیاری در مهار آتش‌سوزی‌ها سخن گفت و اضافه کرد: خوشبختانه در سال‌جاری در استان در بحث آتش‌سوزی در عرصه منابع‌طبیعی اطفای هوایی نداشتیم و آتش‌سوزی‌ها با کمک جوامع محلی و ستاد بحران مهار شد، که عامل اصلی این موفقیت حضور و همکاری به‌موقع مردم بود.

 وی در پایان گفت: پس از پایان زمان ارزیابی پروژه جایکا در چهارمحال و بختیاری و موفقیت این طرح مقرر شد 5 استان فارس، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، خوزستان و کردستان با محوریت استان این پروژه به این استان‌ها تعمیم داده شود.

|
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
پیگیری فرم
کد رهگیری