آخرین اخبار
سامانه استعلامات منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری راه اندازی و روند اجرایی آن به دفاتر پیشخوان دولت واگذار گردید.
سامانه استعلامات منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری در راستای تکریم ارباب رجوع و تسریع در اقدامات اجرایی صدور گواهی و پاسخ استعلامات به دفاتر پیشخوان دولت واگذار شد.
تجدید میثاق کارکنان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با شهدای گمنام
به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس برنامه پیاده روی کارکنان اداره کل منابع طبیعی استان برگزار شد.
ارائه 13هزار میلیارد ریال تسهیلات به بهره برداران کشاورزی و منابع طبیعی کشور
مدیرعامل و رئیس هیات مدیره صندوق حمایت از سرمایه گذاری بخش کشاورزی گفت:105 صندوق زیر نظر این مجموعه در کشور فعال است که 13هزار میلیارد ریال اعتبار تسهیلات قرض الحسنه را در اختیار بهره برداران کشاورزی و منابع طبیعی قرار می دهد.
کشت گياهان داروريي راه حلي براي حفظ و توسعه گونه هاي جنگلي
کشت گياهان دارويي در راستاي درآمدزايي و اشتغال مردم و همچنين حفظ و توسعه گونه‌هاي جنگلي و مراتع گام بسيار مفيد بوده و اين سازمان با در اختيار گذاشتن بذر ونهال گياهان دارويي به احياي جنگل‌ها و مراتع توسط مردم محلي کمک مي‌کند.
منابع طبیعی تاوان قصور سایر بخش‌ها را پرداخت می‌کند/ فاز دوم جایکا در چهارمحال و بختیاری اجرا می‌شود
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری انسان را عنصر اصلی در حفظ منابع طبیعی دانست و گفت: متاسفانه کم‌توجهی سایر بخش‌ها در حوضه آبخیز سبب شده تاوان قصورات آن‌ها را منابع طبیعی پرداخت کند.
چهارمحال و بختیاری استان مبنا در اجرای فاز دوم پروژه جایکا
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: در فاز دوم اجرای پروژه جایکا شش استان حوزه آبخیز کارون انتخاب شده‌اند که چهارمحال و بختیاری به عنوان استان مبنا و هدف قرار گرفته است.
۳۸هزار نفر در چهارمحال و بختیاری بهره بردار جنگل هستند
مدیرکل منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری گفت: ۳۸هزار نفر در چهارمحال و بختیاری از جنگل بهره برداری می کنند.
چهارمحال و بختیاری؛ استان هدف در اجرای فاز دوم پروژه جایکا
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: در فاز دوم اجرای پروژه جایکا شش استان حوزه آبخیز کارون انتخاب شده‌اند که چهارمحال و بختیاری به عنوان استان مبنا و هدف قرار گرفته است.
اجرای مرحله دوم طرح بین المللی جایکا در حوزه کارون بزرگ
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با اشاره به امضای مرحله دوم طرح بین المللی مدیریت مشارکتی جنگل و مرتع (جایکا) گفت: این طرح با محوریت این استان در پنج استان حوزه کارون بزرگ وارد مرحله اجرایی می شود.
احیای مراتع و جنگل‌ها با مشارکت مردم /صنعت گیاهان دارویی یک منبع درآمدزا برای کشور است
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: طبیعتا اگر تمامی دستگاه‌ها سیاست‌های اجرایی را به سمت توسعه پایدار هدایت کنند، شعار مشارکت مردمی محقق می‌شود.
پيشخوان روزنامه ها
ثبت نظرات
سايت حاضر را چگونه مي بينيد؟
آمار بازديد
بازدید روز : 1269
بازدید کل : 742553
آخرین بروزرسانی:
12 مهر 1396 12:35
مزایده ها و مناقصات
بازدید : 118 1 شهريور 1396 9:19 شماره :52121
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خبر داد:
چهارمحال و بختیاری؛ استان هدف در اجرای فاز دوم پروژه جایکا

به گزارش ایسنا منطقه چهارمحال و بختیاری علی محمدی‌مقدم 31 مرداد ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات استان، اظهار کرد: به دلیل شرایط اقلیمی استان و کاهش آب‌های زیر زمینی و محدودیت برداشت آب از زاینده‌رود و کارون از مجموع 11 دشت، هشت دشت استان ممنوعه است که از این تعداد چهار دشت ممنوعه بحرانی و مابقی به سمت بحرانی شدن پیش می‌روند و این امر در امنیت غذایی و بخش کشاورزی تاثیر سوء دارد.

محمدی‌مقدم حفظ و توسعه گونه‌های گیاهی، جنگلی و مرتعی، جلوگیری از فرسایش خاک، جلوگیری از نفوذ آب‌ها به سطح زمین و تغذیه آبخوان‌ها را از اهداف منابع طبیعی دانست.

وی ادامه داد: مردم باید به جای زراعت و کشت دیم کم‌بازده به سمت گونه‌های جنگلی بومی و مرتعی پیش بروند که افزایش درآمد و اشتغال را به همراه دارد.

مدیرکل منابع طبیعی استان با اشاره به اینکه درآمد ناشی از کشت گیاهان دارویی بیشتر از کشت دیم است، تصریح کرد: در سال 94 حدود یک هزار  هکتار از اراضی استان به کشت گیاهان دارویی و جنگل‌کاری اقتصادی اختصاص یافته و مقرر شده سالانه دو هزار هکتار از اراضی استان به این نوع کشت اختصاص یابد.

وی گفت: در صورتی که گونه‌هایی از جمله بادام دیم، انگور، زرشک، سماق و بنه در استان با همکاری و مشارکت مردم کشت شوند بسیار درآمدزا خواهند بود.

محمدی‌مقدم با اشاره به هزینه‌های سنگین دامداری، تصریح کرد: بایستی مطابق سیاست‌های دنیا، دامداری سنتی به دامداری صنعتی تغییر یابد که برای مرتع‌داران این امر اقتصادی خواهد بود.

وی با اشاره به وجود یک هزار و 400 گونه گیاهی در استان، گفت: از این تعداد 350 گونه جنبه دارویی، صنعتی و خوراکی دارد و از 350 گونه گیاهی 35 گونه ثبت جهانی شده‌اند.

وی با اشاره به پتانسیل‌های موجود در استان و اقلیم مناسب، افزود: بایستی دولت همکاری لازم را انجام دهد و به سمت زراعی‌کردن گونه‌هایی از جمله موسیر و کلوس پیش رود زیرا بیشترین مصرف محصولات در بخش خام‌خوری است و بایدبا توجه به درآمد مناسب، به سمت فرآوری محصولات پیش رفت.

محمدی‌مقدم ادامه داد: از طریق بنیاد حضرت زهرا 150 میلیون تومان به منظور خرید بذر از بهره‌برداران به منابع طبیعی اختصاص یافته است و در سال جاری سعی می‌شود تمام بذرهای تولیدی از بهره‌برداران خریداری شود.

وی با اشاره به تشکیل صندوق حمایت از منابع طبیعی در استان با هدف حفظ و توسعه بهینه از عرصه‌های منابع طبیعی، تصریح کرد: در ابتدا 10 درصد از بهره‌برداران عضو این صندوق شدند و مقرر شده هر ساله دو میلیارد تومان از سرجمع اعتبارات تملک استان به منابع طبیعی اختصاص یابد که در حال حاضر سه هزار و 800 خانوار عضور این صندوق هستند.

 

محمدی‌مقدم با اشاره به وجود سه نهالستان برای تولید بذر در استان، گفت: با مشارکت مردم و تعاونی‌ها تولید نهال بومی در این نهالستان‌ها انجام می شود.

وی با اشاره به آتش‌سوزی مراتع در استان‌های زاگرس نشین کشور، ادامه داد: خوشبختانه چهارمحال و بختیاری در سال گذشته و در بحث عرصه‌های منابع طبیعی اطفاء هوایی نداشته و آتش‌سوزی هایی که انجام شده توسط جوامع محلی، تشکل‌ها و اعضای ستاد بحران شهرستان‌ها مهار شده است.

محمدی‌مقدم اظهار کرد: سال گذشته از پنج شاخص تعریف شده سازمان جنگل‌ها و مراتع، چهارمحال و بختیاری در چهار شاخص موفق به کسب رتبه برتر شد و تنها استانی بود که در هفته منابع طبیعی جزء دستگاه برتر شناخته و مدیر آن در کشور مقام برتر را کسب کرده است.

وی با اشاره به پروژه جایکا(پروژه بین‌المللی مدیریت مشارکتی جنگل و مرتع) با هدف ظرفیت‌سازی، تصریح کرد: این پروژه از سال 90 در استان آغاز شد که از طریق این پروژه جنگل‌کاری اقتصادی در استان شکل گرفت و در فاز دوم شش استان حوزه آبخیز کارون انتخاب شده‌اند که  چهارمحال و بختیاری به عنوان استان مبنا و هدف قرار گرفته است.

محمدی‌مقدم با اشاره به اینکه در سال گذشته میزان اعتبار تخصیص یافته در بحث تملک به این اداره کل دو میلیارد و 400 میلیون تومان بوده است، تصریح کرد: در سال جاری این میزان اعتبار به پنج میلیون تومان رسیده که رشد 100 درصدی داشته است.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته مجموع اعتبارات هزینه شده برای پروژه‌های این اداره کل 28 میلیارد و 600 میلیون تومان بوده است، خاطرنشان کرد: این میزان اعتبار برای بیش از 15 طرح و 40 پروژه هزینه شده که بخشی از پروژه‌های حوزه آبخیز در هفته دولت و مابقی پروژه‌ها در هفته منابع طبیعی به بهره‌برداری می‌رسند.

|
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
پیگیری فرم
کد رهگیری