آخرین اخبار
سامانه استعلامات منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری راه اندازی و روند اجرایی آن به دفاتر پیشخوان دولت واگذار گردید.
سامانه استعلامات منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری در راستای تکریم ارباب رجوع و تسریع در اقدامات اجرایی صدور گواهی و پاسخ استعلامات به دفاتر پیشخوان دولت واگذار شد.
تجدید میثاق کارکنان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با شهدای گمنام
به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس برنامه پیاده روی کارکنان اداره کل منابع طبیعی استان برگزار شد.
ارائه 13هزار میلیارد ریال تسهیلات به بهره برداران کشاورزی و منابع طبیعی کشور
مدیرعامل و رئیس هیات مدیره صندوق حمایت از سرمایه گذاری بخش کشاورزی گفت:105 صندوق زیر نظر این مجموعه در کشور فعال است که 13هزار میلیارد ریال اعتبار تسهیلات قرض الحسنه را در اختیار بهره برداران کشاورزی و منابع طبیعی قرار می دهد.
کشت گياهان داروريي راه حلي براي حفظ و توسعه گونه هاي جنگلي
کشت گياهان دارويي در راستاي درآمدزايي و اشتغال مردم و همچنين حفظ و توسعه گونه‌هاي جنگلي و مراتع گام بسيار مفيد بوده و اين سازمان با در اختيار گذاشتن بذر ونهال گياهان دارويي به احياي جنگل‌ها و مراتع توسط مردم محلي کمک مي‌کند.
منابع طبیعی تاوان قصور سایر بخش‌ها را پرداخت می‌کند/ فاز دوم جایکا در چهارمحال و بختیاری اجرا می‌شود
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری انسان را عنصر اصلی در حفظ منابع طبیعی دانست و گفت: متاسفانه کم‌توجهی سایر بخش‌ها در حوضه آبخیز سبب شده تاوان قصورات آن‌ها را منابع طبیعی پرداخت کند.
چهارمحال و بختیاری استان مبنا در اجرای فاز دوم پروژه جایکا
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: در فاز دوم اجرای پروژه جایکا شش استان حوزه آبخیز کارون انتخاب شده‌اند که چهارمحال و بختیاری به عنوان استان مبنا و هدف قرار گرفته است.
۳۸هزار نفر در چهارمحال و بختیاری بهره بردار جنگل هستند
مدیرکل منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری گفت: ۳۸هزار نفر در چهارمحال و بختیاری از جنگل بهره برداری می کنند.
چهارمحال و بختیاری؛ استان هدف در اجرای فاز دوم پروژه جایکا
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: در فاز دوم اجرای پروژه جایکا شش استان حوزه آبخیز کارون انتخاب شده‌اند که چهارمحال و بختیاری به عنوان استان مبنا و هدف قرار گرفته است.
اجرای مرحله دوم طرح بین المللی جایکا در حوزه کارون بزرگ
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با اشاره به امضای مرحله دوم طرح بین المللی مدیریت مشارکتی جنگل و مرتع (جایکا) گفت: این طرح با محوریت این استان در پنج استان حوزه کارون بزرگ وارد مرحله اجرایی می شود.
احیای مراتع و جنگل‌ها با مشارکت مردم /صنعت گیاهان دارویی یک منبع درآمدزا برای کشور است
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: طبیعتا اگر تمامی دستگاه‌ها سیاست‌های اجرایی را به سمت توسعه پایدار هدایت کنند، شعار مشارکت مردمی محقق می‌شود.
پيشخوان روزنامه ها
ثبت نظرات
سايت حاضر را چگونه مي بينيد؟
آمار بازديد
بازدید روز : 1198
بازدید کل : 742514
آخرین بروزرسانی:
12 مهر 1396 12:35
مزایده ها و مناقصات
بازدید : 120 1 شهريور 1396 13:37 شماره :52142

چهارمحال و بختیاری استان مبنا در اجرای فاز دوم پروژه جایکا

به گزارش خبرگزاری بسیج استان چهارمحال و بختیاری؛ علی محمدی مقدم امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه استان  با اشاره به پروژه جایکا اظهار کرد: پروژه بین‌المللی مدیریت مشارکتی جنگل و مرتع میباشد که با هدف  ظرفیت سازی  از سال 90 در استان آغاز شد که در فاز دوم این پروژه در شش استان، چهارمحال و بختیاری به عنوان استان مبنا و هدف قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری در چهار شاخص موفق به کسب رتبه برتر کشوری  شده است عنوان داشت: به مردم جنگل نشین و مراتع نشین باید نگاه ویژهای شود تا به مرانع و جنگل های استان  ضرری وارد نگردد که در همین راستا در سال‌های گذشته با همکاری مردم اقدام به کاشت گیاهان دارویی و درختان مثمر در مناطق جنگلی و مراتع استان کرده‌ایم.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: مردم باید به جای زراعت و کشت دیم کم‌بازده به سمت گونه‌های جنگلی بومی و مرتعی پیش بروند که افزایش درآمد و اشتغال را به همراه دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری  به کاشت درختان انجیر، بادام کوهی، زرشک، سماق و بنه اشاره داشت و افزود: این درختان به دلیل تطابق با شرایط آب و هوایی استان با همکاری مردم کاشته شدند که درآمدزایی بالایی را برای آنان خواهد داشت و می‌توان با این مهم به اقتصاد مقااومتی دست یافت و در کنار آن به حفظ و احیای منابع طبیعی قدم نهاد.

محمدی مقدم با اشاره به وجود یک هزار و 400 گونه گیاهی در استان، گفت: از این تعداد 350 گونه جنبه دارویی، صنعتی و خوراکی دارد و از 350 گونه گیاهی 35 گونه ثبت جهانی شده‌اند.

 

وی با اشاره به پتانسیل‌های موجود در استان و اقلیم مناسب، افزود: بایستی دولت همکاری لازم را انجام دهد و به سمت زراعی‌کردن گونه‌هایی از جمله موسیر و کلوس پیش رود زیرا بیشترین مصرف محصولات در بخش خام‌خوری است و بایدبا توجه به درآمد مناسب، به سمت فرآوری محصولات پیش رفت.

این مقام مسئول ادامه داد: از طریق بنیاد حضرت زهرا(سلام الله علیها) 150 میلیون تومان به منظور خرید بذر از بهره‌برداران به منابع طبیعی اختصاص یافته است و در سال جاری سعی می‌شود تمام بذرهای تولیدی از بهره‌برداران خریداری شود.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با اشاره به تشکیل صندوق حمایت از منابع طبیعی در استان با هدف حفظ و توسعه بهینه از عرصه‌های منابع طبیعی، تصریح کرد: در ابتدا 10 درصد از بهره‌برداران عضو این صندوق شدند و مقرر شده هر ساله دو میلیارد تومان از سرجمع اعتبارات تملک استان به منابع طبیعی اختصاص یابد که در حال حاضر سه هزار و 800 خانوار عضور این صندوق هستند.

محمدی‌مقدم با اشاره به وجود سه نهالستان برای تولید بذر در استان، گفت: با مشارکت مردم و تعاونی‌ها تولید نهال بومی در این نهالستان‌ها انجام می شود.

|
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
پیگیری فرم
کد رهگیری