پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - سیلاب 100 میلیارد ریال خسارت به منابع طبیعی چهارمحال وبختیاری زد
آخرین اخبار
میزگرد راهکارهای مقابله با آتش سوزی در جنگل ها و مراتع در خبرگزاری ایرنا برگزار شد.
میزگرد تخصصی بررسی علل و راهکارهای آتش سوزی در اراضی مرتعی، مناطق حفاظت شده زیست محیطی و جنگل های استان به میزبانی ایرنا برگزار شد.
سیلاب، تاوان تخریب طبیعت
در یک چشم بر هم زدن مال و اموال مردم را آب برد و کسی نتوانست در برابر قهر طبیعت ایستادگی کند.
تیغ اره قاچاقیچان بر پیکر درختان زاگرس
قاچاق چوب یکی از مهمترین معضلاتی است که در سالیان متمادی جنگل ها را مورد تهدید قرار داده و جلوگیری نکردن از آن به منزله حذف سرمایه گذشتگان و میراث آیندگان است.
تله فرمونی در 8هزار هکتار از جنگل های چهارمحال وبختیاری نصب شد
رئیس حفاظت و حمایت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری از نصب تله فرمونی در 8 هزار هکتار از جنگل های بلوط استان خبر داد.
میزگرد صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست در ایرنا شهرکرد برگزار شد
میزگرد علمی - تخصصی صیانت از زمین در حوزه منابع طبیعی و محیط زیست روز یکشنبه در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مرکز چهارمحال و بختیاری برگزار شد.
گیاهان دارویی؛ دم کردن کشت های ثروت آفرین
این روزها در بیشتر کافه ها و کافی شاپ ها در منو (دستور غذایی) مولفه هایی به نام دمنوش گیاهی وجود دارد که به اندازه قهوه و چای هوادار دارد.
90 آبگرمکن خورشیدی در مناطق روستایی لردگان نصب شد
92 دستگاه آبگرمکن خورشیدی روز پنجشنبه در روستاهای منطقه پشتکوه فلارد شهرستان لردگان با حضور معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل و مراتع کشور نصب شد.
76 میلیون هکتار از اراضی مرتعی کشور ممیزی شد
معاون حفاظت امور اراضی سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری با اشاره به ارزش مراتع ایران گفت تاکنون 76 میلیون هکتار از 84 میلیون هکتار مراتع موجود کشور ممیزی شده است.
7 هزار گونه گیاه در مراتع کشور شناسایی شده است
کارشناس اداره مراتع سازمان جنگل ها و مراتع گفت: تاکنون 7 هزار گونه گیاهی در مراتع کشور شناسایی شده که 2 هزار و 500 گونه آن را گیاهان دارویی و خوراکی تشکیل می دهند.
بازدید : 152 18 فروردين 1398 ساعت 18:27 شماره :58798

سیلاب 100 میلیارد ریال خسارت به منابع طبیعی چهارمحال وبختیاری زد

علی محمدی مقدم روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: از این میزان 4 میلیارد ریال به سدها و بندهای خاکی و مابقی در بخش های دیگر منابع طبیعی خسارت وارد شده است.  
بگفته وی 10 درصد از سدها و بندهای خاکی استان دچار خسارت شده که با تخصیص اعتبار این خسارت ها رفع خواهد شد.  
وی با اشاره به اینکه 2 هزار و 300 سد سنگی و ملاتی و 86 بند خاکی در استان احداث شده است، افزود: در بارندگی های اخیر حجم ذخیره آب در سدها و بندهای خاکی به 25 میلیون مترمکعب افزایش یافته است.
  محمدی مقدم به اهمیت احداث سدها و بندهای خاکی در راستای طرح های آبخیزداری اشاره کرد و گفت: اجرای این طرح ها در افزایش ذخیره آب، تقویت سفره های زیرزمینی و کاهش سرعت سیلاب و کنترل دبی آب رودخانه و کاهش خسارت های جانی نقش دارد.
  وی به بحرانی بودن وضعیت 2 سد نصیرآباد کوهرنگ و گنج شهرستان لردگان اشاره کرد و افزود: مخازن این سدها تکمیل شده و اقدامات پیشگیرانه در خصوص حوادث ناشی از سرریز شدن یا احتمال شکستگی سدها انجام شده است.  
محمدی مقدم از دپوی خاک و سنگ چینی در تاج سدها و انجام اقدامات پیشگیرانه در راستای افزایش استحکام و همچنین کم کردن میزان ذخیره آب این سدها خبر داد. 
 به گزارش ایرنا، اقبال عباسی استاندار چهارمحال و بختیاری هفته گذشته دستور تشکیل ستاد مدیریت بحران را با لغو مرخصی مدیران صادر کرده بود و این هفته نیز برای کاهش میزان خسارت ها در بارش ها این ستاد مجدد با حضور میدانی معاونان و مدیران ارشد استان در مناطق بحرانی تشکیل شد.  
همچنین دکتر حسن روحانی شامگاه یکشنبه در تماس مستقیم تلفی با استاندار چهارمحال و بختیاری در جریان میزان بارش ها و نحوه مدیریت بحران در این استان قرار گرفت و دستورات لازم را صادر کرد.  در همین حال بارش های سیل آسا تاکنون به پل ها، منازل مسکونی روستایی، احشام، رانش زمین در جاده ها و سقوط بهمن در این استان منجر شده که برآورد دقیق این خسارت ها بزودی در بررسی های کارشناسی جمع آوری و اعلام می شود.
  استان چهارمحال و بختیاری منشاء 2 رودخانه عظیم کارون و زاینده رود و بخشی از دز است.  یک میلیون و 400 هزار هکتار از مساحت چهارمحال و بختیاری را جنگل و مراتع تشکیل می دهد که معادل 86.5 درصد از سطح این استان را شامل می شود.
  براساس اعلام سازمان هواشناسی چهارمحال و بختیاری میزان بارش ها طی 24 ساعت گذشته تاکنون بیش از 126 میلیمتر و این میزان با احتساب ذوب برف ها در هفته گذشته حدود 360 میلیمتر بوده است.   
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :