پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - بوته کنی سبب ساز انقراض گونه های مرتعی
آخرین اخبار
پیگیری فرم ها
کد رهگیری
آمار بازدید
بازدید روز : 3284
بازدید کل : 1074967
آخرین بروزرسانی:
2 خرداد 1398 ساعت 17:17
بازدید : 161 18 فروردين 1398 ساعت 18:33 شماره :58799

بوته کنی سبب ساز انقراض گونه های مرتعی

به گزارش ایرنا، اکنون بوته کنی گیاهان خوراکی ، صنعتی و مرتعی در چهارمحال بختیاری به دلیل اینکه یکی از دلایل تخریب مراتع است، ممنوع شده است.

هم اکنون از مجموع 10 هزار گونه گیاهی، مرتعی و صنعتی شناسایی شده در کشور حدود یکهزار و 350 گونه در چهارمحال بختیاری رویش دارد، که نزدیک به 30 گونه از این گیاهان آندمیک(بومی) استان است. 

با توجه به خشکسالی های اخیر، بهره برداری بی رویه از مراتع و بوته کنی گیاهان به منظور بهره برداری خوراکی، دام و صنعت برخی از این گونه ها درمعرض نابودی وانقراض قرار گرفته است. 

گیاهان مرتعی که در استان بیشترین بهره برداری از آنها صورت می گیرد شامل قارچ، کلوس کوهی، کنگر، پرموسیر، سیردینگ،کاردی و تره کوهی، لیباس، سیردنگ و گیاهان دارویی شامل آنغوذه، زنجبیل، کاسنی، کتیرا، شیرین بیان، بابونه، آویشن، شنگ است. 

در این میان کلوس و قارچ کوهی به عنوان گران‌ترین گیاهان کوهستانی هستند که با آغاز فصل بهار در برخی مناطق زاگرس به خصوص در روستای سرآقاسید و مناطق برفگیر شهرستان کوهرنگ رشد می کند و با قیمت بالا در کنار جاده‌ها و در حاشیه شهرها به فروش می‌رسد. 

علاقه مردم استان به مصرف این گیاهان، بازار داغی برای فروشندگان محلی که اقدام به فروش گیاهان خودرو می‌کنند را رقم‌ زده است.  هم اکنون کلوس (کرفس کوهی)به عنوان یکی از گیاهان بومی استان چهارمحال وبختیاری در معرض انقراض است که با هر گونه بهره برداری غیر اصولی از این گونه برخورد می شود. 

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: بوته کنی و غنچه کنی گیاهان دارویی، خوراکی و صنعتی و شخم و شیار غیر اصولی در مراتع استان ممنوع است و با متخلفان برخورد می شود. 

غلامحسین نصیری در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: قانون منع بوته کنی این گیاهان از اول بهار آغاز و تا پایان فصل تابستان ادامه دارد و در این راستا با بهره برداران این گونه های گیاهی به خصوص کلوس برخورد می شود. 

وی با اشاره به اینکه دامنه‌های زاگرس در این استان از مهمترین رویشگاه های گونه‌های گیاهان دارویی، خوراکی و صنعتی است، اظهار داشت : ‌بوته کنی،غنچه کنی، بهره برداری بی رویه و مشارکت در تهیه، انتقال و توزیع گونه های مرتعی به ویژه کلوس تخلف محسوب می شود و با این افراد برابر مقررات، از طریق مراجع قضایی برخورد قانونی می شود. 

معاون فنی منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال وبختیاری گفت: براساس قانون مجازات اسلامی هر نوع عملیات تخریب منابع طبیعی و یا حمل غیرمجاز گیاهان دارویی، صنعتی و خوراکی بدون مجوز جرم است. 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری نیز با تاکید بر اینکه این استان رویشگاه بسیاری از گونه های گیاهی، داروی و مرتعی است، گفت: مردم استان از گونه های گیاهی در استان در مصارف درمانی و همچنین برای تهیه ترشی، شور و کنسرو استفاده می کنند. 

علی محمدی مقدم افزود: هم اکنون از مجموع یکهزار و 350 گونه گیاهی، صنعتی و دارویی شناسایی شده در استان 30 گونه بومی استان است که به منظور احیاء و حفظ گیاهان در معرض انقراض اداره کل منابع طبیعی با مشارکت مردم و بهره برداران مرتعی و جوامع محلی برنامه های حفظ و احیا گیاهان را در دستور کار قرار داده است. 

محمدی مقدم افزود: آموزش جوامع محلی در زمینه کشت کلوس در منازل و همچنین اراضی مرتعی با توزیع نشاءو بذر کلوس و آنغوذه و نحوه برداشت این محصول زمینه برای حفظ و احیای این گیاه خوراکی دردست احیا است.

به گفته وی، به منظور جلوگیری از برداشت غیر اصولی گونه های گیاهی به خصوص کلوس آموزش نحوه مراقبت و برداشت این محصول به جوامع محلی آموزش داده شده است.

محمدی مقدم افزود: در صورت مشاهده برداشت غیر اصولی این گیاه از جمله غنچه چینی و بوته کنی در مراتع و مناطق تحت پوشش با متخلفان برخورد قانونی می شود. به گفته وی، سال گذشته با هماهنگی دستگاه قضایی و دادستان استان با متخلفان برداشت، حمل و فروش این گونه گیاهان بر اساس قانون، برخورد قانونی صورت گرفت.

محمدی مقدم گفت: براساس قانون مجازات اسلامی هرگونه عملیات تخریب منابع طبیعی و یا حمل غیرمجاز گیاهان دارویی، خوراکی و صنعتی بدون مجوز جرم محسوب می شود. 

به گزارش ایرنا، از یک میلیون و 400هزار هکتار عرصه‌های طبیعی استان چهارمحال و بختیاری، 78 درصد آن معادل یک میلیون و 93 هزار هکتار مرتع است . کلوس کوهی که ارزش غذایی و درمانی بالایی دارد در سال ۹۵ در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسید.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
اوقات شرعی
آب و هوا
The remote name could not be resolved: 'weather.yahooapis.com'

پیشخوان روزنامه ها