پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - در پی بارش‌های اخیر ذخیره 30 میلیون مترمکعبی آب توسط سازه‌های آبخیزداری استان چهارمحال و بختیاری
آخرین اخبار
پیگیری فرم ها
کد رهگیری
آمار بازدید
بازدید روز : 3428
بازدید کل : 1074980
آخرین بروزرسانی:
2 خرداد 1398 ساعت 17:17
بازدید : 139 25 فروردين 1398 ساعت 9:0 شماره :58980

در پی بارش‌های اخیر ذخیره 30 میلیون مترمکعبی آب توسط سازه‌های آبخیزداری استان چهارمحال و بختیاری

علی محمدی‌مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار پیام طبیعت با بیان اینکه اقدامات آبخیزداری مانند احداث سدهای خاکی، بندهای سنگی ملاتی و تقویت پوشش گیاهی موجب تعدیل سیل در آبراهه‌ها می‌شود، گفت: این اقدامات همچنین موجب کاهش خسارات به مزارع کشاورزی، مناطق مسکونی و ابنیه در زمان وقوع سیلاب می‌شود.

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه اگر در بالادست حوضه‌های آبخیز عملیات آبخیزداری انجام شود شاهد حرکت گل و لای در زمان سیلاب نیستیم، زیرا پوشش گیاهی از فرسایش خاک و حرکت سریع روان‌ آب‌ها جلوگیری می‌کند.

وی ادامه داد:3 هزار و 200 بند سنگی ملاتی و 93 سد خاکی در استان وجود دارد که در بارش‌های اخیر حدود 30 میلیون متر مکعب آب در حوضه آبریز کارون توسط  این سازه‌های آبخیزداری ذخیره و  روان‌ آب‌ها در زمان وقوع بارندگی کنترل شد .

محمدی‌مقدم خسارت وارده به حوزه منابع‌طبیعی چهارمحال و بختیاری در بارش‌های اخیر را حدود 14 میلیارد تومان اعلام کرد و توضیح داد: حدود پنج میلیارد تومان به سازه‌های آبخیزداری در استان و حدود 10 میلیارد تومان هم به جنگل‌ها و مراتع آسیب وارد شده است.

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه به دستور مقام معظم رهبری 150 میلیون یورو ازمحل صندوق توسعه ملی به بحث آبخیزداری در سال‌جاری اختصاص یافته است، اظهار کرد: توزیع استانی این بودجه هنوز انجام نشده است که در تخصیص اعتبار به استان این موضوع رسانه‌ای می‌شود.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
اوقات شرعی
آب و هوا
The remote name could not be resolved: 'weather.yahooapis.com'

پیشخوان روزنامه ها