رئیس اداره آموزش،ترویج و مشارکت های مردمی منابع طبیعی و آبخیزداری استان چهارمحال و بختیاری ب" /> رئیس اداره آموزش،ترویج و مشارکت های مردمی منابع طبیعی و آبخیزداری استان چهارمحال و بختیاری ب" /> پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - بند ب ماده ۲۹ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور،زمینه‌ساز مشارکت مردم در حفاظت، احیاء و بهره‌برداری از منابع طبیعی کشور
آخرین اخبار
میزگرد راهکارهای مقابله با آتش سوزی در جنگل ها و مراتع در خبرگزاری ایرنا برگزار شد.
میزگرد تخصصی بررسی علل و راهکارهای آتش سوزی در اراضی مرتعی، مناطق حفاظت شده زیست محیطی و جنگل های استان به میزبانی ایرنا برگزار شد.
سیلاب، تاوان تخریب طبیعت
در یک چشم بر هم زدن مال و اموال مردم را آب برد و کسی نتوانست در برابر قهر طبیعت ایستادگی کند.
تیغ اره قاچاقیچان بر پیکر درختان زاگرس
قاچاق چوب یکی از مهمترین معضلاتی است که در سالیان متمادی جنگل ها را مورد تهدید قرار داده و جلوگیری نکردن از آن به منزله حذف سرمایه گذشتگان و میراث آیندگان است.
تله فرمونی در 8هزار هکتار از جنگل های چهارمحال وبختیاری نصب شد
رئیس حفاظت و حمایت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری از نصب تله فرمونی در 8 هزار هکتار از جنگل های بلوط استان خبر داد.
میزگرد صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست در ایرنا شهرکرد برگزار شد
میزگرد علمی - تخصصی صیانت از زمین در حوزه منابع طبیعی و محیط زیست روز یکشنبه در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مرکز چهارمحال و بختیاری برگزار شد.
گیاهان دارویی؛ دم کردن کشت های ثروت آفرین
این روزها در بیشتر کافه ها و کافی شاپ ها در منو (دستور غذایی) مولفه هایی به نام دمنوش گیاهی وجود دارد که به اندازه قهوه و چای هوادار دارد.
90 آبگرمکن خورشیدی در مناطق روستایی لردگان نصب شد
92 دستگاه آبگرمکن خورشیدی روز پنجشنبه در روستاهای منطقه پشتکوه فلارد شهرستان لردگان با حضور معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل و مراتع کشور نصب شد.
76 میلیون هکتار از اراضی مرتعی کشور ممیزی شد
معاون حفاظت امور اراضی سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری با اشاره به ارزش مراتع ایران گفت تاکنون 76 میلیون هکتار از 84 میلیون هکتار مراتع موجود کشور ممیزی شده است.
7 هزار گونه گیاه در مراتع کشور شناسایی شده است
کارشناس اداره مراتع سازمان جنگل ها و مراتع گفت: تاکنون 7 هزار گونه گیاهی در مراتع کشور شناسایی شده که 2 هزار و 500 گونه آن را گیاهان دارویی و خوراکی تشکیل می دهند.
بازدید : 85 9 ارديبهشت 1398 ساعت 13:16 شماره :59409

بند ب ماده ۲۹ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور،زمینه‌ساز مشارکت مردم در حفاظت، احیاء و بهره‌برداری از منابع طبیعی کشور

رئیس اداره آموزش،ترویج و مشارکت های مردمی منابع طبیعی و آبخیزداری استان چهارمحال و بختیاری با اعلام این موضوع به خبرنگار پیام طبیعت اظهار داشت مشارکت مردم در حفاظت، احیاء و بهره‌برداری از منابع طبیعی کشور یکی از مهمترین و محوری‌ترین رویکردهای سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور است تا از این طریق ضمن بهره‌برداری اصولی و پایدار از منابع طبیعی، حفاظت و پویایی این موهبت‌های الهی نیز تضمین گردد.  
هومان خاکپور در ادامه افزود بدون شک مشارکت مردم در گروه آگاهی، انگیزه و تاکید بر رویکردهاومشارکتی مبتنی بر سازگاری و لحاظ ملاحظات اجتماعی و اقتصادی جوامع محلی خواهد بود.
وی گفت  در ماه‌های پایانی سال ۱۳۹۷ شاهد تصویب و ابلاغ یک آئین‌نامه بسیار کاربردی در این حوزه بودیم که می‌تواند در سال‌جاری ظرفیت بسیار ارزشمندی در حوزه مشارکت مردم در اقدامات منابع طبیعی و آبخیزداری کشور باشد.
خاکپور گفت آئین‌نامه اجرای بند ب ماده ۲۹ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور بر مشارکت مردم و واگذاری پروژه‌ها و فعالیت‌های آبخیزداری و اصلاح و احیایی جنگل‌ها و مراتع به بهره‌برداران منابع طبیعی و جوامع محلی ساکن در حوزه‌های آبخیز تاکید دارد.
وی ادامه داد این آئین‌نامه ظرفیت قانونی بسیار خوبی برای تعاونی‌ها و تشکل‌های منابع طبیعی بوده تا در یک بستر مشارکتی شاهد حضور مسئولانه‌تر جوامع محلی در اجرا و حفاظت از طرح‌های اصلاح و احیایی منابع طبیعی باشیم.
رئیس اداره آموزش،ترویج و مشارکت های مردمی اداره کل گفت  با استفاده از این ظرفیت قانونی، اجرای طرح ها و پروژه‌های منابع طبیعی به تشکل‌ها و تعاونی‌های این حوزه واگذار شده تا ضمن تقویت بنیه مالی این تشکل‌ها، کارها به دست خود مردم و بهره‌برداران منابع طبیعی صورت پذیرد.
وی گفت در همین راستا امروز یک کارگاه آموزشی برای آگاهی‌بخشی و هم‌اندیشی در خصوص شیوه‌های اجرای این آئین‌نامه با حضور نمایندگان دست‌اندرکاران و ذینفعان دولتی و غیردولتی در استان برگزار گردید.
خاکپور ادامه داد حاضرین در این کارگاه آموزشی، مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره تعاونی‌های منابع طبیعی استان بودند که مدیران و کارشناسان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان و همچنین نمایندگان شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی استان رویکردهای حمایتی و پشتیبانی از این آئین‌نامه را اعلام داشته و به پرسش‌های مطرح شده توسط تعاونی‌های استان پاسخ گفتند.
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :