پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - 7 هزار گونه گیاه در مراتع کشور شناسایی شده است
آخرین اخبار
پیگیری فرم ها
کد رهگیری
آمار بازدید
بازدید روز : 3329
بازدید کل : 1074973
آخرین بروزرسانی:
2 خرداد 1398 ساعت 17:17
بازدید : 58 10 ارديبهشت 1398 ساعت 8:17 شماره :59617

7 هزار گونه گیاه در مراتع کشور شناسایی شده است

مهدی کمالی روز دوشنبه در حاشیه بازدید از مراتع استان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر اینکه بهره برداری بی رویه و نادرست از این گونه ها، تهدیدی برای تخریب مراتع و انقراض گونه هاست، افزود: با از بین رفتن گونه های گیاهی علاوه بر از بین رفتن مراتع زمینه بروز سیل و فرسایش خاک نیز افزایش پیدا می کند.
به گفته وی، برداشت های نادرست و غیراصولی گیاهان و همچنین چرای دام مازاد در مراتع تهدیدی برای مراتع است.
کمالی با اشاره به خشکسالی های اخیر و بارش های کم افزود: مراتع کشور رو به ضعف و نابودی بودند که در پی بارش های اخیر وضعیت مراتع بهبود پیدا کرد.
وی گفت: وضعیت رویش گیاهان امسال در مراتع خوب بوده بگونه ای که برداشت گیاهان از مراتع و همچنین صدور پروانه چرا برای دام در دست اجراست.
کمالی با اشاره به اینکه درصدی از مراتع کشور و به خصوص استان چهارمحال و بختیاری برای مصرف دام عشایر است، افزود: زمان چرای دام از 20 اردیبهشت ماه آغاز می شود که با توجه به بارش های اخیر، وجود علوفه برای دامداران و عشایر مانند سال های گذشته کوچ زود هنگام انجام نشد.
وی گفت: در کشور 84 میلیون هکتار مرتع در سه سطح عالی، متوسط و ضعیف وجود دارد که تعداد بهره برداران از مراتع نیز 916 هزار خانوار است.
رئیس اداره مرتع منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری نیز گفت: زمان ورود دام به مراتع استان از 20 اردیبهشت ماه شروع و تا 20 شهریورماه تعیین شده است.
فرامرز مردانی گفت: قبل از شروع فصل ورود دام به مراتع هرگونه جابه جایی دام با تایید و مجوز دامپزشکی و صدور مجوز از اداره کل پایانه ها و حمل و نقل انجام می شود.
به گزارش ایرنا، در استان چهارمحال وبختیاری 17 هزار و 500 فقره پروانه چرای دام صادر و 23 هزار و 500 عشایر و روستایی در استان مجوز بهره برداری از منابع طبیعی استان را دارند.
وسعت عرصه های طبیعی استان یک میلیون و 400 هزار هکتار عرصه های جنگلی و مرتعی است که 66 درصد این عرصه ها در اختیار بهره برداران است.
چهارمحال و بختیاری پس از فارس دومین استان عشایر نشین کشور است.

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
اوقات شرعی
آب و هوا
The remote name could not be resolved: 'weather.yahooapis.com'

پیشخوان روزنامه ها