پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - سه ماه تا 10 سال حبس جریمه آتش افروزی در جنگل ها و مراتع
آخرین اخبار
اختصاص ۳۲۰ میلیارد ریال به طرح های آبخیزداری استان چهارمحال و بختیاری
۳۲۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی به اجرای طرح های آبخیزداری این استان در سال جاری اختصاص داده شد.
اجرای طرح های پیشگیری از حریق در جنگل‌ها و مراتع لردگان
آیت حسنی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری لردگان از اجرای تمهیدات و اقدامات لازم به منظور پیشگیری از وقوع و اطفاء حریق در جنگل‌ها و مراتع شهرستان لردگان خبر داد.
دام چهارمحال و بختیاری سه برابر ظرفیت مراتع است
رییس اداره مراتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: چرای دام در این استان بیش از سه برابر ظرفیت موجود مراتع است که این روند باعث فقر پوشش مرتعی نی می شود.
ابطال 170 پروانه چرای دام در چهارمحال و بختیاری
رئیس اداره مرتع اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری، از ابطال 170 پروانه چرای دام در این استان خبر داد.
سند بوم سازگان زاگرس در چهارمحال و بختیاری اجرا می شود
مدیرکل منابع طبیعی و آّبخیزداری چهارمحال و بختیاری از اجرای سند بوم سازگان زاگرس در این استان خبر داد.
اختصاص بیش از دو میلیارد ریال اعتبار برای طرح های پیشگیری از حریق
مدیرکل منابع طبیعی و آّبخیزداری چهارمحال و بختیاری از اختصاص دو میلیارد و 300 میلیون ریال اعتبار برای اجرای طرح های پیشگیری از حریق در مراتع و جنگل های استان طی سال جاری خبر داد.
افزایش دوبرابری اعتبارات برای اجرای طرح‌های آبخیزداری
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری از افزایش دوبرابری اعتبارات از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح های حوزه‌های آبخیز این استان خبر داد.
کارگاه آموزشی پیشگیری و اطفای حریق در لردگان برگزار شد
کارگاه آموزشی پیشگیری و اطفای حریق در جنگل‌ها و مراتع در لردگان برگزار گردید.
تولید 2.5 تن اکسیژن در هر هکتار از جنگل های زاگرس
هر هکتار از جنگل های زاگرس در استان چهارمحال و بختیاری قادر به تولید دو و نیم تن اکسیژن هستند.
حفاظت از جنگل ها نیازمند توانمندسازی جوامع محلی
نماینده تشکل های زیست محیطی و منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری با اشاره به نقش جوامع محلی، مردم و تشکل های زیست محیطی در زمینه حفظ و حراست از منابع طبیعی گفت: حفاظت از این عرصه ها، نیازمند توانمند سازی پایدار جوامع محلی است.
بازدید : 69 13 خرداد 1398 ساعت 12:3 شماره :60457

سه ماه تا 10 سال حبس جریمه آتش افروزی در جنگل ها و مراتع

به گزارش خبرنگار پیام طبیعت، علی محمدی مقدم مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری، بروز حریق به صورت عمدی و سهوی را یکی از عوامل تخریب عرصه‌های ملی برشمرد و خواستار توجه و همكاري شايسته مردم و مسئولان بویژه شوراهای اسلامی، دهياری ها و بهره برداران و جنگل نشينان برای پيشگيری از هر گونه آتش سوزی در جنگل ها و مراتع استان شد. 

وی با بیان اینکه شرایط فصل تابستان يكی از علل آتش سوزی در عرصه های جنگلی و مرتعی است، اظهار داشت: از آنجايی كه پارك های جنگلي و سايه درختان مكاني براي تفريح و تفرج گردشگران و استراحت كشاورزان و مرتع داران و چوپانان و جنگل نشينان است، كوچكترين جرقه براي راه انداختن آتش در اين عرصه ها، آتش سوزی عظيم و خساراتي جبران ناپذير را بر پيكر منابع ملي كشور و استان ایجاد می کند. 

محمدی مقدم ، نتيجه اين امر را تخريب خاک و نابودی منابع ملی و تنوع زیستی اعم از جنگل و مرتع و منابع عظيم اقتصادی و زیست محيطی عنوان کرد. 

وی ، ضمن تأکید بر اهمیت آگاهي بخشي به آحاد مردم جامعه، خواستار مشاركت نهادينه ايشان در حفظ و احيای منابع طبيعي شد و گفت: مردم از هر گونه آتش افروزی در عرصه های جنگلی و مرتعي اجتناب کنند و در صورت بروز هر گونه آتش سوزی، مراتب را به شماره 1504 امداد جنگل و مرتع اعلام و جهت اطفای حريق با مأمورين منابع طبيعی و آتش نشاني همكاري کنند. 

محمدی مقدم خاطر نشان کرد: بر اساس ماده 45 قانون حفاظت‌ و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع‌، آتش سوزی نباتات در مزارع و باغات داخل يا مجاور جنگل و مرتع، بدون اجازه و نظارت مأمورين جنگلبانی ممنوع است و در صورت بي مبالاتی و ايجاد حريق، مرتكب تخلف به حبس تأديبي از دو ماه تا يك سال محكوم خواهد شد. 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری همچنین گفت: به استناد ماده 46 قانون مذكور، هر كس مبادرت به كت زدن يا روشن كردن آتش در تنه درختان جنگلي نمايد، به حبس تأديبي از سه ماه تا يك سال و براي هر درخت كه كت يا پي زده و يا در آن آتش روشن كرده به پرداخت جريمه نقدي محكوم خواهد شد. 

محمدی مقدم اضافه کرد: بر اساس ماده‌ 47 این قانون هم هر كس‌ در جنگل‌ عمداً آتش‌سوزی ايجاد نمايد، به‌ حبس‌ مجرد از سه‌ ماه تا ده‌ سال‌ محكوم‌ خواهد شد. 

به گفته وی؛ سطح عرصه‌های ملی چهارمحال و بختیاری، یک میلیون و 400 هزار هکتار است که از مجموع این سطح، 307 هزار هکتار جنگل و یک میلیون و 93 هزار هکتار مرتع می باشد.


 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :