پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اجرای طرح های پیشگیری از حریق در جنگل‌ها و مراتع لردگان
آخرین اخبار
پیگیری فرم ها
کد رهگیری
آمار بازدید
بازدید روز : 5512
بازدید کل : 1198218
آخرین بروزرسانی:
27 تير 1398 ساعت 12:52
بازدید : 117 28 خرداد 1398 ساعت 9:4 شماره :60786

اجرای طرح های پیشگیری از حریق در جنگل‌ها و مراتع لردگان

 به گزارش خبرنگار پیام طبیعت، آیت حسنی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری لردگان با اعلام این خبر گفت:  آتش سوزی یکی از مخرب ترین عوامل تخریب جنگلها و مراتع می باشد که اگر تدابیر اساسی برای پیشگیری از آن اندیشیده نشود ممکن است باعث از بین رفتن این سرمایه های الهی و طبیعی گردد.

وی افزود: پایش و پیشگیری مهمترین رکن در آتش سوزی جنگلها بوده و پایش دقیق می تواند به اطفاء حریق در ساعات نخست آتش سوزی و جلوگیری از توسعه آن بینجامد.  

حسنی اظهار داشت: با توجه به بارش های خوب  بهار سال جاری و افزايش سطح پوشش گياهي ، احتمال وقوع حريق در مراتع و جنگلها  افزايش یافته که اقدامات خوبی در راستای پیشگیری از حریق های احتمالی در این شهرستان صورت گرفته است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری لردگان با تشریح این اقدامات ادامه داد: برگزاری نشست مدیریت بحران شهرستان با حضور فرماندار و اعضا ستاد، جلسات شورای ادارای شهرستان و بخشها با محوریت پیشگیری از وقوع و اطفاء حریق، شناسایی نقاط بحرانی در سطح شهرستان، برگزاری ستاد مدیریت بحران شهرستان خانمیرزا و بخشهای فلارد، سردشت، منج و مرکزی و احداث آتش بر (fire line) در نقاط حساس و بحرانی از جمله این اقدامات است.

حسنی اضافه کرد: همچنین بروزرسانی تابلوهای سیمانی و نصب بنرهای هشدار دهنده در سطح شهرستان در نقاط حساس و بحرانی، برگزاری کارگاه آموزشی اطفا حریق برای همیاران طبیعت، بهره برداران و جوامع محلی، توزیع اطلاعیه های هشدار دهنده در مناطق بحرانی و آموزش جوامع محلی، تجهیز یگان حفاظت و سرجنگلبانیهای بخش فلارد و منج به تجهیزات اطفاء حریق، هماهنگی با اداره اوقاف شهرستان و روحانیون جهت ترویج فرهنگ حفظ و حراست از منابع طبیعی، تشکیل اکیپ های اطفاء حریق در سطح شهرستان و فعال نمودن گشتها و کشیک حفاظتی در سطح جنگلها و مراتع شهرستان بصورت شبانه روزی برای پیشگیری و اطفای حریق از دیگر اقدامات انجام شده می باشد.

وی آتش برهای ایجاد شده را شامل ۷۵ کیلومتر شخم با تراکتور، ، ۵ هکتار علوفه چینی و ۱۳۰ متر سنگ چینی بیان کرد و افزود: ۱۲ مورد نصب بنر و دیوار نویسی، ۵ مورد برگزاری کلاس آموزشی، چاپ و انتشار ۳۵۰ اطلاعیه و بروشور و ۶ نشست مدیریت بحران شهرستان و بخشها با محوریت پیشگیری از وقوع و اطفا حریق صورت گرفت.

به گفته وی؛ با توجه به وجود ۵۱ درصد جنگل‌های بلوط استان چهارمحال و بختیاری در شهرستان لردگان و فرارسیدن فصل تابستان و گرم شدن هوا و به دنبال آن افزایش احتمال وقوع آتش سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی، انجام اقدامات یشگیرانه و اطفای حریق در جنگل‌ها و مراتع  و آموزش بهره برداران و جوامع محلی  در این خصوص از اهمیت بالایی برخوردار است.  

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
اوقات شرعی
آب و هوا
The remote name could not be resolved: 'weather.yahooapis.com'

پیشخوان روزنامه ها