پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - گروهی از دانشگاهیان با اقدامات آموزشی‌ ترویجی و مشارکت مردمی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آشنا شدند
آخرین اخبار
نقشه حدنگاری بیش از 30 هزار هکتار از اراضی چهارمحال و بختیاری در سال جاری تهیه گردیده است
رئیس اداره ممیزی و حدنگاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری، از تهیه نقشه حدنگاری برای بیش از 30 هزار هکتار از اراضی این استان طی سال جاری خبر داد.
زمینه قانونی مشارکت مردم در حفاظت و بهره برداری از منابع طبیعی فراهم شد
با تصویب و اجرای آیین نامه بند ب ماده ۲۹ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور، زمینه قانونی مشارکت مردم در حفاظت و بهره برداری از منابع طبیعی فراهم شد.
بیش از 200 پروژه آبخیزداری در چهارمحال و بختیاری اجرا می شود
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری، از اجرای بیش از 200 پروژه در حوزه های آبخیز از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی طی سال جاری در این استان خبر داد.
تغییر الگوی مصرف سوخت برای 674 خانوار جنگل‌نشین در چهارمحال و بختیاری
معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری، از تغییر الگوی مصرف سوخت برای 674 خانوار در روستاهای جنگل نشین این استان خبر داد.
حدود 2.5 درصد کل جنگل های کشور در چهارمحال و بختیاری قرار دارد
حدود 2.5 درصد کل جنگل های کشور در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.
قریب به 66 درصد مساحت چهارمحال و بختیاری را مراتع تشکیل داده است
قریب به 66 درصد از کل مساحت استان چهارمحال و بختیاری معادل1093000 هکتار را مراتع تشکیل داده است.
گزارش تصویری از مانور اطفای حریق نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی استان چهارمحال و بختیاری در عرصه های مرتعی و جنگلی
گزارش تصویری از مانور اطفای حریق نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی استان چهارمحال و بختیاری در عرصه های منابع طبیعی مراتع دوراهان شهرستان بروجن.
مانور اطفای حریق در مراتع منطقه دوراهان بروجن برگزار شد
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری از اجرای مانور بزرگ اطفای حریق در مراتع منطقه دوراهان شهرستان بروجن خبر داد.
پایان قطع درختان بلوط در نبود گاز در روستای صالح کوتاه کوهرنگ
قطع درختان بلوط به علت عدم گاز رسانی در منطقه صالح کوتاه بخش موگویی شهرستان کوهرنگ به یکی از معضلات تبدیل شده بود.
گروهی از دانشگاهیان با اقدامات آموزشی‌ ترویجی و مشارکت مردمی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آشنا شدند
گروهی از اعضای هیئت علمی و دانشجویان دوره‌های دکتری و کارشناسی ارشد رشته ترویج کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تربیت مدرس تهران، به استان چهارمحال و بختیاری عزیمت کردند.
بازدید : 93 15 تير 1398 ساعت 10:43 شماره :61594

گروهی از دانشگاهیان با اقدامات آموزشی‌ ترویجی و مشارکت مردمی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آشنا شدند

 به گزارش خبرنگار پیام طبیعت؛ هومان خاکپور رئیس اداره آموزش و ترویج اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: گروهی از اعضای هیئت علمی و دانشجویان مقطع دکتری و کارشناسی ارشد رشته ترویج کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تربیت مدرس تهران، پنج شنبه 13 تیرماه جاری به این استان عزیمت کردند.

وی افزود: این سفر علمی با هدف آشنایی با اقدامات آموزشی‌ ترویجی و مشارکت مردمی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری در حوزه طرح‌های مشارکتی مدیریت جامع حوضه‌های آبخیز استان صورت پذیرفت.

خاکپور تصریح کرد: اعضای هیئت علمی و دانشجویان در این برنامه، با الگوهای موفق استان در حوزه‌های جنگل‌داری، مرتع‌داری، کشت و توسعه گیاهان دارویی و پروژه مشارکتی جایکا در استان آشنا و با نمایندگان بهره‌برداران به صورت مشروح گفتگو و با تجارب و اقدامات مشارکتی آنان آشنا شدند.

وی ادامه داد: در جلسات و گفتگوهایی که با مجریان طرح‌های الگویی موفق استان برگزار گردید، یافته‌های تجربی و علمی در حوزه‌های معیشت‌های جایگزین، بهره‌برداری پایدار و اصولی از منابع طبیعی و نقش مشارکتی مردم و جوامع محلی در توسعه پایدار منابع طبیعی و اشتغال پایدار جوامع محلی به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.

خاکپور با بیان اینکه گفتگو با کارشناسان تیم جایکا (آژانس همکاری‌های بین‌المللی کشور ژاپن) در ایران بخش دیگری از برنامه‌های این سفر علمی ترویجی بود خاطرنشان کرد: دانشجویان و اعضای هیئت علمی در این گفتگوها علاوه بر آشنایی با  طرح مدیریت مشارکتی جنگل و مرتع که با همکاری جایکا در سرشاخه‌های کارون در حال برگزاری است، یافته‌های این پروژه در حوزه مشارکت مردمی توسط کارشناسان جایکا بررسی کردند و به پرسش‌های مطرح شده در این زمینه پاسخ داده شد.

 


وی بازدید از ماکت آموزشی منابع طبیعی را از دیگر برنامه های جانبی آموزشی و ترویجی قابل توجه برای بازدیدکنندگان بیان کرد و افزود: نشان دادن تهدیدها و فرصت‌های مدیریت پایدار در زاگرس، از نقاط برجسته این ماکت است که در قالب یک مجموعه منسجم در ماکت طراحی و جانمایی شده است.

خاکپور در پایان اضافه کرد: بازدید میدانی از اقدامات مشارکت مردمی در پروژه‌های آبخیزداری و گفتگو با نمایندگان جوامع محلی در مناطق قلنگان و هفشجان شهرستان شهرکرد نیز بخشی از برنامه‌های این سفر علمی ترویجی بود که با حضور در محل پروژه‌ها و گفتگو با مردم منطقه و شنیدن نحوه فعالیت‌های مشارکتی منابع طبیعی استان از زبان مردم انجام شد. 


 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :