پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - حقوق شهروندی و منابع طبیعی
آخرین اخبار
نقشه حدنگاری بیش از 30 هزار هکتار از اراضی چهارمحال و بختیاری در سال جاری تهیه گردیده است
رئیس اداره ممیزی و حدنگاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری، از تهیه نقشه حدنگاری برای بیش از 30 هزار هکتار از اراضی این استان طی سال جاری خبر داد.
زمینه قانونی مشارکت مردم در حفاظت و بهره برداری از منابع طبیعی فراهم شد
با تصویب و اجرای آیین نامه بند ب ماده ۲۹ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور، زمینه قانونی مشارکت مردم در حفاظت و بهره برداری از منابع طبیعی فراهم شد.
بیش از 200 پروژه آبخیزداری در چهارمحال و بختیاری اجرا می شود
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری، از اجرای بیش از 200 پروژه در حوزه های آبخیز از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی طی سال جاری در این استان خبر داد.
تغییر الگوی مصرف سوخت برای 674 خانوار جنگل‌نشین در چهارمحال و بختیاری
معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری، از تغییر الگوی مصرف سوخت برای 674 خانوار در روستاهای جنگل نشین این استان خبر داد.
حدود 2.5 درصد کل جنگل های کشور در چهارمحال و بختیاری قرار دارد
حدود 2.5 درصد کل جنگل های کشور در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.
قریب به 66 درصد مساحت چهارمحال و بختیاری را مراتع تشکیل داده است
قریب به 66 درصد از کل مساحت استان چهارمحال و بختیاری معادل1093000 هکتار را مراتع تشکیل داده است.
گزارش تصویری از مانور اطفای حریق نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی استان چهارمحال و بختیاری در عرصه های مرتعی و جنگلی
گزارش تصویری از مانور اطفای حریق نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی استان چهارمحال و بختیاری در عرصه های منابع طبیعی مراتع دوراهان شهرستان بروجن.
مانور اطفای حریق در مراتع منطقه دوراهان بروجن برگزار شد
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری از اجرای مانور بزرگ اطفای حریق در مراتع منطقه دوراهان شهرستان بروجن خبر داد.
پایان قطع درختان بلوط در نبود گاز در روستای صالح کوتاه کوهرنگ
قطع درختان بلوط به علت عدم گاز رسانی در منطقه صالح کوتاه بخش موگویی شهرستان کوهرنگ به یکی از معضلات تبدیل شده بود.
گروهی از دانشگاهیان با اقدامات آموزشی‌ ترویجی و مشارکت مردمی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آشنا شدند
گروهی از اعضای هیئت علمی و دانشجویان دوره‌های دکتری و کارشناسی ارشد رشته ترویج کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تربیت مدرس تهران، به استان چهارمحال و بختیاری عزیمت کردند.
حقوق شهروندی و منابع طبیعی

به نام خدا

پیش درآمدی بر حقوق شهروندی و منابع طبیعی

کشور پهناور ایران در منطقه خاورمیانه با تاریخ و تمدن بیش از ده هزار ساله و غنی از مناطق رویشی و اکوسیستم ها و اقلیم های مختلف و متنوع،کلکسیونی بی نظیر از منابع طبیعی تجدید شونده در جهان را تشکیل داده است که همه این منابع طبیعی خدادادی (همچون دیگر کشورها و ممالک) ضمن اینکه بستر حفاظت آب و خاک و گونه های گیاهی طبیعی(به عنوان میراث طبیعی کشور) و توسعه پایدار می شند از جمله اموال عمومی و متعلق به مردم کشور محسوب می شوند. لذا مدیریت کلان و رویکرد های حاکم بر منابع طبیعی تجدیدپذیر را (همچون دیگر امور) قوانین بالادستی؛ اعم از قانون اساسی و سیاست های کلی کشور مشخص می نمایند که در این زمینه، اصل های  44 و 50 قانون اساسی به طور ویژه به منابع طبیعی و محیط زیست پرداخته اند.  بنابراین مجلس شورای اسلامی به عنوان قوه قانون گذاری کشور که برآمده از متن جامعه و به عنوان وکلای مردم می باشند در راستای قانون اساسی و برحسب شرایط، زمان و مکان،؛ اصول فنی، حقوقی، عرفی و اجتماعی حاکم بر کشور و با در نظر گرفتن منافع ملی که همان منافع عموم مردم کشور می باشد، قوانین را برای امور مختلف از جمله منابع طبیعی تجدید شونده تصویب و برای اجرا ابلاغ می نمایند. بنابراین قوانین حاکم بر منابع طبیعی کشور از جمله قانون ملی شدن جنگل ها و مراتع، قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها ومراتع کشور و قانون حفظ و حمایت از منابع طبیعی و ذخایر جنگلی کشور و... ؛ (با تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان) در راستای حفاظت، اصلاح، احیاء و بهره برداری بهینه از منابع طبیعی تجدید شونده (اموال عمومی یا حقوق شهروندان)؛ همان سیاست ها و اهداف سازمانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور را تشکیل داده و از جمله حقوق عالیه شهروندی محسوب می شود. و هرگونه رفتار با این منابع؛ در زندگی فرد فرد جامعه اثر گذار خواهد بود بنابراین سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، اداره های کل منابع طبیعی و آبخیزداری و نیرو های منابع طبیعی به عنوان حافظان منابع طبیعی و برترین حافظان حقوق شهروندی  محسوب می شوند و در این راه بسیار مهم، دست همیاری فرد فرد جامعه را به گرمی می فشارند. امید است که در راه سرسبزی و آبادی میهن بزرگمان ایران گام های مفیدی برداریم. 

فخرالدین کریم زاده: رییس اداره بازرسی و مدیریت عملکرد

و دبیر صیانت از حقوق شهروندی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری

 
 

    
چاپ | ارسال به ديگران  |