پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - حقوق شهروندی و منابع طبیعی
آخرین اخبار
میزگرد راهکارهای مقابله با آتش سوزی در جنگل ها و مراتع در خبرگزاری ایرنا برگزار شد.
میزگرد تخصصی بررسی علل و راهکارهای آتش سوزی در اراضی مرتعی، مناطق حفاظت شده زیست محیطی و جنگل های استان به میزبانی ایرنا برگزار شد.
سیلاب، تاوان تخریب طبیعت
در یک چشم بر هم زدن مال و اموال مردم را آب برد و کسی نتوانست در برابر قهر طبیعت ایستادگی کند.
تیغ اره قاچاقیچان بر پیکر درختان زاگرس
قاچاق چوب یکی از مهمترین معضلاتی است که در سالیان متمادی جنگل ها را مورد تهدید قرار داده و جلوگیری نکردن از آن به منزله حذف سرمایه گذشتگان و میراث آیندگان است.
تله فرمونی در 8هزار هکتار از جنگل های چهارمحال وبختیاری نصب شد
رئیس حفاظت و حمایت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری از نصب تله فرمونی در 8 هزار هکتار از جنگل های بلوط استان خبر داد.
میزگرد صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست در ایرنا شهرکرد برگزار شد
میزگرد علمی - تخصصی صیانت از زمین در حوزه منابع طبیعی و محیط زیست روز یکشنبه در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مرکز چهارمحال و بختیاری برگزار شد.
گیاهان دارویی؛ دم کردن کشت های ثروت آفرین
این روزها در بیشتر کافه ها و کافی شاپ ها در منو (دستور غذایی) مولفه هایی به نام دمنوش گیاهی وجود دارد که به اندازه قهوه و چای هوادار دارد.
90 آبگرمکن خورشیدی در مناطق روستایی لردگان نصب شد
92 دستگاه آبگرمکن خورشیدی روز پنجشنبه در روستاهای منطقه پشتکوه فلارد شهرستان لردگان با حضور معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل و مراتع کشور نصب شد.
76 میلیون هکتار از اراضی مرتعی کشور ممیزی شد
معاون حفاظت امور اراضی سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری با اشاره به ارزش مراتع ایران گفت تاکنون 76 میلیون هکتار از 84 میلیون هکتار مراتع موجود کشور ممیزی شده است.
7 هزار گونه گیاه در مراتع کشور شناسایی شده است
کارشناس اداره مراتع سازمان جنگل ها و مراتع گفت: تاکنون 7 هزار گونه گیاهی در مراتع کشور شناسایی شده که 2 هزار و 500 گونه آن را گیاهان دارویی و خوراکی تشکیل می دهند.
حقوق شهروندی و منابع طبیعی

به نام خدا

پیش درآمدی بر حقوق شهروندی و منابع طبیعی

کشور پهناور ایران در منطقه خاورمیانه با تاریخ و تمدن بیش از ده هزار ساله و غنی از مناطق رویشی و اکوسیستم ها و اقلیم های مختلف و متنوع،کلکسیونی بی نظیر از منابع طبیعی تجدید شونده در جهان را تشکیل داده است که همه این منابع طبیعی خدادادی (همچون دیگر کشورها و ممالک) ضمن اینکه بستر حفاظت آب و خاک و گونه های گیاهی طبیعی(به عنوان میراث طبیعی کشور) و توسعه پایدار می شند از جمله اموال عمومی و متعلق به مردم کشور محسوب می شوند. لذا مدیریت کلان و رویکرد های حاکم بر منابع طبیعی تجدیدپذیر را (همچون دیگر امور) قوانین بالادستی؛ اعم از قانون اساسی و سیاست های کلی کشور مشخص می نمایند که در این زمینه، اصل های  44 و 50 قانون اساسی به طور ویژه به منابع طبیعی و محیط زیست پرداخته اند.  بنابراین مجلس شورای اسلامی به عنوان قوه قانون گذاری کشور که برآمده از متن جامعه و به عنوان وکلای مردم می باشند در راستای قانون اساسی و برحسب شرایط، زمان و مکان،؛ اصول فنی، حقوقی، عرفی و اجتماعی حاکم بر کشور و با در نظر گرفتن منافع ملی که همان منافع عموم مردم کشور می باشد، قوانین را برای امور مختلف از جمله منابع طبیعی تجدید شونده تصویب و برای اجرا ابلاغ می نمایند. بنابراین قوانین حاکم بر منابع طبیعی کشور از جمله قانون ملی شدن جنگل ها و مراتع، قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها ومراتع کشور و قانون حفظ و حمایت از منابع طبیعی و ذخایر جنگلی کشور و... ؛ (با تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان) در راستای حفاظت، اصلاح، احیاء و بهره برداری بهینه از منابع طبیعی تجدید شونده (اموال عمومی یا حقوق شهروندان)؛ همان سیاست ها و اهداف سازمانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور را تشکیل داده و از جمله حقوق عالیه شهروندی محسوب می شود. و هرگونه رفتار با این منابع؛ در زندگی فرد فرد جامعه اثر گذار خواهد بود بنابراین سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، اداره های کل منابع طبیعی و آبخیزداری و نیرو های منابع طبیعی به عنوان حافظان منابع طبیعی و برترین حافظان حقوق شهروندی  محسوب می شوند و در این راه بسیار مهم، دست همیاری فرد فرد جامعه را به گرمی می فشارند. امید است که در راه سرسبزی و آبادی میهن بزرگمان ایران گام های مفیدی برداریم. 

فخرالدین کریم زاده: رییس اداره بازرسی و مدیریت عملکرد

و دبیر صیانت از حقوق شهروندی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری

 
 

    
چاپ | ارسال به ديگران  |